Beköltöztem a szomszédba!

Keresés

Tényleg drágább az élet Ausztriában? | A nagy árverseny!

Az elmúlt hetekben és hónapokban nagyon sokat gondolkodtunk Annával, hogy csinálnunk kéne egy átfogó cikket azzal kapcsolatban, milyenek a megélhetési költségek Ausztriában, s hogyan viszonyulnak azok a magyarországi kiadásokhoz képest. A jövőben tervezünk ilyen cikket lakhatással kapcsolatban is, jelenlegi bejegyzésünk azonban a bevásárlásra fókuszál, s igyekeztünk a legigazságosabb módon összevetni a két ország adatait. Átlagos bevásárlás, olyan boltokban, amelyek mindkét országban megtalálhatók. Vettünk két átlagkeresetet, amely Magyarországon körülbelül 330 000 forint, Ausztriában pedig nagyjából 2000 euro, amely mai árfolyamon nagyjából 784 000 forintnak felel meg.  Igen, a mai, épp aktuális forint-euro viszonyokat vettük, a cikk írásának pillanatában (2024.03.17.) egy euro-ért 392,88 forintot kell adnunk. A két boltunk pedig az ALDI és a SPAR, aktuális, mai kínálatot hasonlítottunk össze, legfőképp olyan termékekkel, amelyeket átlagosan vesznek egy hétvégi vásárlás alkalmával az emberek. Azt is megvizsgáltuk, hogy melyik országban olcsóbb vagy drágább ugyanaz a termék, hogy az az átlagkereset hány százalékát teszi ki, s azt is megnéztük, hogy a bevásárlás végeztével mennyi pénzünk marad a havi fizetésünkből. Lássuk a számokat, s kezdjük először a SPAR kínálatával.

Nagyjából általános termékeket vettünk, mint tészta, tojás, tej és hasonlók, némelyikből saját márkás, míg máshol magasabb minőségű terméket. A SPAR-ral készült felmérésben 13 termék kapott helyet, amelyből mindössze 5 termék volt olcsóbb Magyarországon, mint Ausztriában, s azok is csak egy hajszállal. A fenti ábrán azt is megnézhetjük, hogy a fizetések hány százalékát teszi ki egy egységnyi termék ezekből. Elképesztő különbségek vannak többek közt a Barilla tésztáknál, a paradicsomnál, de például az edami sajt is lényegesen olcsóbb – majdhogynem fele – Ausztriában. Nézzük meg, mit kínál ezzel ellentétben az ALDI:

Az utóbbinál 14 hasonlóan hétköznapi terméket néztünk, ahol szintén csupán 5 terméknél tudott az Osztrák ár alá csúszni a Magyar. Viszont többnyire apró különbséggel, ha viszont fordítva nézzük, szintén azt látjuk, hogy akár a sima penne tészta, vagy épp a sajátmárkás mosogatógép kapszula jócskán olcsóbb nyugaton, mint Magyarországon. De érdemes megemlíteni a Persil mosógélt is, amelyből 1 liter Magyarországon majdnem 3100 forint, Ausztriában átszámolva 1800 forintot kell fizetni érte. A különbség óriási, hiszen míg egy átlagos osztrák a fizetésének mindössze 0.23 század százalékát költi el erre, Magyarországon egy átlag ember a fizetésének majdnem 1 (!!!) százalékát egy mosógélre.

A teljes lista

 

Érdemes azonban azt is megvizsgálni, hogy mi történik akkor, amikor az ember összeállít egy általános kosarat magának. Kivettünk véletlenszerűen mindkét boltból termékeket, eltérő mennyiségben, s ebből azt láttuk, hogy az átlagos kosárérték (természetesen ugyanazon termékek ugyanakkora volumenéért) Ausztriában 23 567 forintnak felel meg, míg ugyanez a kosár Magyarországon, az ottani árakkal számolva 25 020 forintba kerül, tehát azt lehet mondani, hogy 5-10%-al olcsóbb egy Osztrák vásárlás, mint a Magyar. És még tovább árnyalnám a képet, hiszen nem ugyanannyi pénzzel a zsebünkben indulunk el vásárolni ha Osztrákok vagyunk, mint ha Magyarok. Egy átlagos kosár kifizetése mindössze a fizetésünk 2,99%-át emészti fel, ugyanez a kosár Magyarországon a fizetésünk 7,58%-ába kerül, de ez még nem minden… Miután kijöttünk a boltból, s ránézünk az egyenlegünkre, Ausztriában még mindig 1 940 euro, azaz 762 293 forintunk marad, Magyarországon viszont csupán 304 980 forint. S minden vásárlás alkalmával ez a különbség csak nő és nő.

Csupán érzékeltetésképp szerettünk volna ezt a cikket megírni, s alátámasztani friss adatokkal, annak érdekében, hogy eloszlassuk azokat a tévhiteket, miszerint „Ausztriában persze jobban keresnek, de a megélhetés is sokkal drágább!”. Ez szimplán nem igaz. A megélhetés nagyjából ugyanannyi, csak átlagosan 2-3-szor magasabb fizetésből kell megélnie egy ausztriai lakosnak. És még mindig nem beszéltünk arról, hogy két ugyanolyan termék között óriási a differencia, mert a megvásárolható dolgok minősége összehasonlíthatatlanul jobb Ausztriában, mint Magyarországon.

 

Reméljük ez a cikk jó betekintést tett lehetővé mindenki számára!

Írjátok meg, hogy mit gondoltok erről? 

/Annának óriási köszi az excel-ért, és a kutatómunkáért!/

Ha tetszik amit csinálunk, tudsz minket támogatni PayPal-en!

5 4 szavazatok
Poszt értékelése
Feliratkozás
Értesítés a
guest
2 Hozzászólások
Régebbi
Legújabb Legtöbb szavazattal rendelkező
Beépített visszajelzések
Összes hozzászólás...
Szabó Zoltán
Szabó Zoltán
1 hónap ezelőtt

És szerintem a lényeg, az utolsó mondatban van, a minőség. Össze se lehet hasonlítani a termékek minőségét a két ország között.

Oszd meg:

Legutóbbi bejegyzések

Toggle Dark Mode
2
0
Érdekel a véleményed, hát írd meg!x